İslamda iş ortaklığı

İslamda iş ortaklığı

Sponsorlu Bağlantılar

Yeni Başladığım İşin Kazancının Helalliği Hakkında

Selamun Aleykum Hocam;

Bir şirkete Tanıdığım aracılığı ile sağlık ürünleri satın alarak bayi oldum. Bayi olabilmem için bir sefere mahsus olmak üzere Şirketten, şirketin belirlemiş olduğu tutarda ürün satın alıp Firmaya bayi (üye) olmam gerekiyordu bu şartı kabul ederek bayi oldum. (ürünlerde haramlık söz konusu olmamakla helal sertifikası bulunmakta ve ürünler günlük hayatta tüketilen kahve, diş macunu, sabun ve ana ürün olan ganoderma mantarı, ürünler günlük hayatta kullanıldığı için ihtiyaç dışı değil. biz sadece günlük hayatta tüketilen kahve ve diğer ürünleri insanlara firmamızın ürünlerinin satışını yapmak) bu firmanın çalışma prensibinin ilk aşaması olarak Almış olduğum ürünleri ve gerektiğinde şirketten sipariş ederek doğrudan satış, perakende olarak satış yapabiliyorum (araştırmalarıma göre ürünler piyasa değerinde, rayiç fiyatları yok) ve bu satıştan %20 oranda kâr elde ediyorum.

Firma bana Bayi olarak ürünleri perakende doğrudan satış yapabilmeme izin verirken ayrıca benim aracılığım ile farklı kişilere bayilik verme yetkisi de veriyor. ben tanıdığım kişilere bu firmayı ve ürünleri tanıtıyorum benle birlikte bu işi yapmak isteyenlere bayilik veriyorum. bayilik verdiğim kişiler aynı şekilde perakende satış yapabilirken benim gibi bayilik verme yetkisi oluyor ve onlarda aynı şekilde tanıdığı kişilere firmayı ve ürünleri tanıtarak bayilik verebiliyor. benim bayilik verdiğim kişinin aldığı ürünlerden ve bayilik verdiği kişilerden şirket bana belirli oranda kâr payı veriyor fakat bayilerimin kazancında hiç bir eksilme olmuyor. bu her bayi için geçerli oluyor firmayı ve ürünü tanıtan kişi şirketten kâr payı alıyor.. (yani ben emek harcayıp firmayı ve ürünleri tanıtıyorum şirkette bana bu emeğimin karşılığında kâr payı veriyor.) yani ben burda insanlara hem ürün satıyorum hemde iş imkanı oluşturup insanların para kazanmasına yardımcı oluyorum. Şirket hiç bir yerde ürünlerinin reklamını yapmamakta sebebi ise bayilerinin firmayı ve ürünleri tanıtarak para kazanmasına dayalı olduğundan. reklam vb diğer giderlere vereceği parayı bize veriyor.

Mal pazarlama esasına dayanmayıp sadece yeni üyeler kaydetmek suretiyle kazanç elde eden bir sistem değil. Bireysel perakende Mal Satışına dayalı olan bir sistem. Bireyselde veya bayiliklerde herhangi bir Satış olmadığında kâr payı verilmemektedir yani firmanın üretmiş olduğu ürünler satılmaz ise kazanç olmuyor.

Bu çalışma sistemi (iş akışı) (kişilerin kişilere bayilik vermesi bir satış ağının kurulması) bu şekilde katlanarak sonsuz sayıda devam ediyor. Benim altımda bulunan bayilerimin ve onların altında bulunan bayilerinin yaptığı her ürün satışından ve onların yapmış olduğu bayiliklerden de şirketin belirlemiş olduğu kâr payı oranları doğrultusunda, şirket tarafından en alt bayiden üst bayilere doğru bayi puanlamasına ve üst bayilere doğru kâr payı düşerek ona göre ödeme yapılıyor.

Şirkete bayi (üye) olduğumda bayi (üye) yapma zorunluluğum yok, perakende satış yaparak gelir elde edebiliyorum. Kazancımı arttırmak için üstte bahsetmiş olduğum gibi bayilik vererek satış yapmam gerekiyor. firma network marketing sektöründe bir firma ama ben sizden network marketing caiz mi diye sormuyorum çünkü yüzlerce network marketin firması var. daha önce çalıştığım network marketing firması insanları mağdur ettiğinden ayrılmıştım. yeni başladığım firmanın kazanç olanı Üstte bahsetmiş olduğum gibi. bu sistem doğrultusunda para kazanmamda dinen herhangi bir sakınca var mıdır Caiz midir?. Kısa ve anlaşılır olmasına özen gösterdim siz saygı değer hocalarım gerekli hassasiyeti göstererek bu konuya açıklık getirmenizi rica ederim. gerekirse anlatamadığım noktaları tekrar sorarsanız sevinirim.

Sevgi ve Saygılarımla.

Sponsorlu Bağlantılar

network marketing caiz değil bunu unutmayın.
Ama üstte anlattğınız şirket ortaklığı klasik fıkha göre caizdir dini bir engel yoktur.

Cevabınız